Project Description

DIRECTORS’ PROFILE (Cont’d)

Dato’ Sri Wan Ahmad
Najmuddin Bin Mohd

Malaysian, Age 62, Male

Independent Non-Executive Director

Member of Audit and Risk Management Committee

Chairman of Remuneration Committee

Member of Nomination Committee

Dato’ Sri Wan Ahmad Najmuddin Bin Mohd was the Aide-De-Camp to his Royal Highness Yang Di Pertuan Agong for the period from 18 December 2006 to 1 January 2009. He also acted as the Senior Assistant Commissioner Policy and Legislation at Bukit Aman Inspector-General of Police Secretariat Office from 2 January 2009 to 14 September 2009.

On 15 September 2009, he became the Special Officer to Minister of Home. He then acted as the Secretary of Royal Malaysia Police, Bukit Aman from 20 May 2013 to 30 June 2013. He was the Deputy Director of the Crime Prevention and Community Safety Department at Bukit Aman from years 2013 to 2015. On 1 December 2015, he was appointed as the Johor Chief of Police at IPK Johor.

He retired from Royal Malaysia Police in March 2019 with last position held as Director of Criminal Investigation Department.

He is a holder of Advocate and Solicitor High Court of Malaya and Bachelor of Law LLB (Hons) from University Islam Antarabangsa.

He is also a Director of Iqzan Holding Berhad (formerly known as Ire-Tex Corporation Berhad).

He was appointed to the Board of Directors of T7 Global Berhad on 28 June 2019.